merci

با گراف پد، SPSS را خوب یاد بگیریم

همه چیزهایی که برای تحلیل داده‌های خود نیاز دارید.

 

اگر داده‌ها را به عنوان بخشی از پایان‌نامه، مقاله یا پروژه تحقیقاتی خود آنالیز و تحلیل می‌کنید، پس بدانید که SPSS برای شما طراحی شده است. سایت گراف پد به شما کمک می‌کند (1) آزمون‌های آماری صحیح را برای تجزیه و تحلیل داده‌های خود انتخاب کنید. (2) آن آزمون‌های آماری را با استفاده از IBM SPSS Statistics انجام دهید. (3) نتایج خود را بفهمید و به خوبی بنویسید. ما در این فرآیند، فرض می‌کنیم که دانش کمی از آمار یا SPSS دارید یا اصلاً دانش ندارید. بنابراین همه چیز را به سادگی برایتان توضیح می‌دهیم و تحلیل می‌کنیم.

 

مطمئن شوید از آزمون‌های آماری صحیح برای تحلیل داده‌ها استفاده می‌کنید.

اولین مرحله در هر تحلیل داده‌ها، شناسایی آزمون‌های آماری صحیح است. اینکه کدام آزمون‌های آماری مناسب‌تر هستند به طرح مطالعه شما، فرضیه‌ها یا سؤالات تحقیقی که می‌خواهید به آنها پاسخ دهید و همچنین انواع کمیت‌هایی که استفاده کرده‌اید بستگی دارد. انتخاب آزمون آماری، شما را در فرآیند انتخاب آزمون صحیح برای تجزیه و تحلیل داده‌های خود راهنمایی می‌کند.

آموزش نرم‌افزار SPSS            مشاوره و راهنمایی

      از SPSS به عنوان راهنمای آماری خود استفاده کنید.

 

نرم‌افزار SPSS به شما نشان می‌دهد که چگونه داده‌های خود را تجزیه و تحلیل کنید. راهنماهای SPSS دستورالعمل‌های گام به گام را ارائه می‌دهند، با این فرض که دانش کمی از آمار SPSS دارید یا حتی اصلاً اطلاعی ندارید. برای هر آزمون آماری، شما را از طریق فرآیند آنالیز و تحلیل کامل داده‌ها راهنمایی می‌کند. این کار با وارد کردن داده‌ها در SPSS شروع می‌شود، تا پیش‌فرض‌هایی را که هنگام استفاده از آزمون‌های آماری مختلف مورد نیاز است، آزمایش می‌کند و در نهایت به شما نشان می‌دهد که چگونه داده‌های خود را تحلیل، تفسیر و نتایج را بنویسید. با تنوع گسترده‌ای از روش‌های آماری تحت پوشش، از SPSS به عنوان راهنمای آماری خود استفاده کنید.

 

   کار کردن با داده‌ها

قبل از انجام تحلیل در SPSS، باید فایل داده خود را به درستی تنظیم کنید. این می‌تواند یک فرآیند ساده باشد، اما تنظیماتی که باید استفاده کنید بر اساس نوع داده‌های شما و همچنین آزمون آماری که برای آنالیز داده‌های خود استفاده می‌کنید، متفاوت خواهد بود. اگر داده‌های شما به آن سادگی که ابتدا فکر می‌کردید نیست، ممکن است مجبور شوید فیلترها، فایل‌های تقسیم‌بندی، کمیت‌های کد معکوس و وزن‌دهی را اعمال کنید. SPSS به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید آنها را انجام دهید.

مشاوره و راهنمایی

 

 

    بررسی فرضیه‌های آماری

هر آزمون آماری دارای مواردی است که به عنوان «پیش‌فرض‌ها» شناخته می‌شوند که در صورت امکان استفاده از آزمون، باید رعایت شوند. بنابراین، بخشی از فرآیند آنالیز داده شامل بررسی پیش‌فرض‌ها می‌شوند تا مطمئن شوید که داده‌های شما این پیش‌فرض‌ها را نقض نمی‌کنند. متأسفانه، بسیاری از داده‌ها حداقل یک فرض را نادیده می‌گیرند. SPSS به شما نشان می‌دهد که چگونه مفروضات را بررسی کنید و همچنین راه‌حل‌های ممکن را در زمانی که داده‌های شما با چنین مفروضاتی مطابقت ندارند، ارائه می‌کند.

آموزش نرم‌افزار SPSS

 

 

     نوشتن و بیان نتایج

برای اینکه تحلیل داده‌های خود را به درستی بنویسید و گزارش کنید، باید بتوانید جداول و نمودارهایی را که SPSS Statistics تولید می‌کند، به طور دقیق تفسیر کنید. در حالی که SPSS جداول زیادی را ایجاد می‌کند، شما اغلب تنها نیاز به تفسیر و گزارش بخش کوچکی از آنها دارید. نحوه تفسیر خروجی‌های نرم‌افزار، به نتایج آزمون‌های آماری که انجام داده‌اید بستگی دارد. ما به شما نشان می‌دهیم که کدام بخش از خروجی SPSS را باید تفسیر کنید و چگونه نتایج و توضیحات خود را بنویسید.

مشاوره و راهنمایی

 

 

    آنالیز داده‌ها با استفاده از SPSS

پس از وارد کردن صحیح داده‌های خود در SPSS و بررسی پیش‌فرض‌های مورد نیاز برای تحلیل داده‌ها، از نرم‌افزار SPSS برای آنالیز داده‌ها استفاده کنید. این فرایند احتمالاً کمی پیچیده خواهد بود، زیرا باید از تعداد زیادی روش و آزمون آماری، بهترین و درست‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. راهنمای جامع و گام به گام نرم‌افزار به شما نشان می‌دهد که چگونه طیف وسیعی از آزمون‌های آماری را انتخاب کرده و انجام دهید. SPSS توضیحات و نکاتی را برای کمک به شما در این راه ارایه می‌دهد.

آموزش نرم‌افزار SPSS

 

مطمئن شوید که از آزمون‌های آماری صحیح برای تحلیل داده‌های خود استفاده می‌کنید.

 

جمع‌آوری داده‌های خوب برای دانشجویان و محققین کاری ساده است، اما گاهی اوقات یافته‌های اشتباه را گزارش می‌کنند، زیرا آنها آزمون‌های آماری نادرستی را برای تجزیه و تحلیل داده‌های خود انتخاب کرده‌اند. هدف SPSS این است که به شما کمک کند از انجام چنین اشتباهاتی جلوگیری کنید. نرم‌افزار SPSS که برای کمک به شما در انتخاب آزمون‌های آماری صحیح برای طیف گسترده‌ای از طرح‌های مطالعه طراحی شده است، شما را در این فرآیند راهنمایی می‌کند.

 

دستورالعمل‌های گام به گام

از آنجایی که فرض می‌کنیم دانش کمی از طرح‌ها یا آمارهای مطالعاتی دارید یا اصلاً اطلاعی ندارید، مرحله به مرحله شما را در فرآیند انتخاب آزمون راهنمایی می‌کنیم. این شامل کمک به شما در انتخاب مناسب‌ترین آزمون‌های آماری بر اساس طرح مطالعه، ویژگی‌های داده‌هایتان، سؤالات/فرضیه‌های تحقیقی است که می‌خواهید به آنها پاسخ دهید، ما توضیح می‌دهیم که این طرح‌های مختلف مطالعه چیست و همچنین سایر اصطلاحات آماری اساسی که در طول مسیر باید بدانید (به عنوان مثال، انواع کمیت‌ها و انواع اندازه‌گیری) را توضیح می‌دهیم.

آموزش نرم‌افزار SPSS            مشاوره و راهنمایی

نرم افزار SPSS

 

مثال‌ها و تصاویر

هر مرحله از فرآیند انتخاب آزمون همراه با توضیحات، مثال‌ها و تصاویر است. ما سخت کار کرده‌ایم تا با استفاده از زبانی ساده، تا آنجا که ممکن است اصطلاحات فنی را حذف کنیم. ما می خواهیم که بتوانید انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید و اینکه چرا آزمون‌های آماری انتخاب شده برای تحقیق شما مناسب هستند، را درک کنید و بفهمید.

آموزش نرم‌افزار SPSS            مشاوره و راهنمایی

 

     آزمون‌های آماری

نرم‌افزار SPSS طیف گسترده‌ای از راهنماهای آماری را برای کمک به آنالیز و تحلیل داده‌ها انجام می‌دهد.

Differences between groups

Independent-samples t-test
Paired-samples t-test
One-way ANOVA
Repeated measures ANOVA
Two-way ANOVA
Factorial (three-way) ANOVA
Within-within-subjects ANOVA
Three-way repeated measures ANOVA
Three-way mixed ANOVA
Mixed ANOVA
Hotelling’s T2
One-way MANOVA
Two-way MANOVA
One-way MANCOVA
One-way ANCOVA
Two-way ANCOVA
Mann-Whitney U test
Wilcoxon signed-rank test
Kruskal-Wallis H test
Jonckheere-Terpstra test
Friedman test
McNemar’s test
Cochran’s Q test
Sign test
Test of two proportions
Chi-square test of homogeneity (2 x C)
Chi-square test of homogeneity (R x 2)

One sample

One-sample t-test
Chi-square goodness-of-fit

Survival analysis

Kaplan-Meier

Reliability

Cronbach’s Alpha
Cohen’s kappa
Fleiss’ kappa
Weighted kappa
Kendall’s W

Predicting scores

Linear regression
Multiple regression
Hierarchical multiple regression
Logistic regression
Ordinal regression

Associations

Pearson’s correlation
Point-biserial correlation
Pearson’s partial correlation
Spearman’s correlation
Kendall’s τb (tau-b)
Goodman and Kruskal’s γ (gamma)
Somers’ d
Mantel-Haenszel test of trend
Cochran-Armitage test of trend
Chi-square test for association (2×2)
Chi-square test of independence (RxC)
Fisher’s exact test (2×2) for independence
Relative risk (2 x 2)
Odds ratio (2 x 2)
Goodman and Kruskal’s λ (lambda)
Loglinear analysis

Data reduction

Principal components analysis

Assumptions

Testing for normality
Transforming data

Moderation

Dichotomous moderator analysis

Graphs and charts

Bar chart
Clustered bar chart
Simple error bar chart
Simple 3-D bar chart
Simple line graph
Multiple line graph
Simple area chart
Stacked area chart
Simple scatterplot
Grouped scatterplot
Scatterplot matrix
Simple dot plot
Simple 3-D scatterplot
Simple histogram
Stacked histogram
Frequency polygon
Boxplot
Clustered boxplot
1-D boxplot
Pie chart
Population pyramid

Getting to know SPSS

Creating a new file
Opening a file
Data setup in SPSS
Reverse coding in SPSS
Selecting cases in SPSS
Splitting a file
Weighting cases
Mean centring continuous variables
Creating dummy variables
Calculating a total score
Calculating a mean score
Creating an ID variable
Recoding a continuous to an ordinal variable
Recoding a continuous to a dichotomous variable
Calculating a z-score (standard score)

     برنامه‌های آینده

ما همیشه آموزش‌ها را اضافه می‌کنیم و برنامه‌ای از راهنماهای آماری جدید SPSS داریم که در ژانویه 2022 و بعد از آن اضافه خواهیم کرد. ما همچنین یک “لیست آرزوها” از کاربران خود داریم که اساس برنامه زمانی ما را تشکیل می‌دهد. بنابراین، اگر راهنمای خاصی وجود دارد که می‌خواهید، لطفاً با ما تماس بگیرید. ما می‌توانیم به شما اطلاع دهیم که چه زمانی بتوانیم یک راهنمای مناسب به سایت اضافه کنیم. موارد زیر بخشی از مطالب آینده ما خواهد بود.

 

Cox regression, multinomial logistic regression, one-way repeated measures MANOVA, intraclass correlation coefficient (ICC), Poisson regression, negative binomial regression, and introductions to linear mixed models (LMM) and generalised estimating equations (GEE)

 

 

تماس و مشاوره با گراف پد