آزمون one sample t test

آزمون One Sample T Test در پریسم

زمان مطالعه: 9 دقیقه 

 

گاهی اوقات در یک مطالعه به دنبال مقایسه داده‌های چند گروه با یکدیگر نیستیم، بلکه می‌خواهیم داده‌های جمع‌آوری شده خود را با “یک عدد ثابت” و از پیش تعیین شده مقایسه کنیم.

 

به عنوان مثال ما می‌دانیم که نرخ موفقیت در درمان یک بیماری خاص برابر با حدود 40 درصد است، حال می‌خواهیم اندازه‌ها و اعدادی را که از بررسی یک مرکز درمانی در ایران به دست آورده‌ایم، با همین عدد 40 درصد مقایسه کنیم.

برای این منظور در گراف پد پریسم در پنجره Column Statistics در کادر Inferences مقدار 40 (یا هر عدد دیگری را که می‌خواهیم داده‌های خود را با آن بسنجیم) را در کادر Hypothetical value وارد می‌کنیم. تصویر زیر را نگاه کنید.

نتیجه به سادگی در شیت Results نرم‌افزار برای ما ارایه شده است.

داده‌های این مثال را می‌توانید در این لینک ببینید.

نتیجه به دست آمده بیانگر عدم وجود اختلاف بین داده های ما و عدد 40 درصد است.

 

ارایه خدمات تحلیل آماری با GraphPad Prism

ما در گراف پَد ارایه خدمات تحلیل‌های آماری با نرم‌افزار Graphpad Prism در تحقیقات و مطالعات را انجام می‌دهیم. جهت دریافت نکات بیشتر و نحوه کار می‌توانید تماس بگیرید. به سرعت تقاضای شما را بررسی و نتایج تحلیل داده‌ها را به صورت اختصاصی و کامل ارسال خواهیم کرد.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹