قبلی
تحلیل کوواریانس گراف پد

رگرسیون چندگانه GraphPad به جای تحلیل کوواریانس SPSS

در مباحث آمار استنباطی مفهومی به نام آنالیز کوواریانس ANCOVA وجود دارد که به حذف اثرات کمیت‌های مداخله گر Intervener Variables به منظور بیان نتایج با دقت بیشتر، می‌پردازد. تحلیل کوواریانس مناسبترین آزمون آماری برای طرح پیش آزمون و پس آزمون است هنگامی که با دو یا چند گروه مستقل از یکدیگر روبه رو باشیم.
در شکل زیر می‌توانید طرح آنالیز کوواریانس را مشاهده کنید.
تحلیل کوواریانس
نرم افزار SPSS به خوبی می‌تواند به انجام چنین تحلیل‌هایی بپردازد.
 البته انجام این تحلیل کمی پیچیده و نیاز به برقراری حداقل شش پیشفرض دارد. در تصویر زیر می‌توانید آن‌ها را ببینید.
در لینک زیر از سایت گراف پد می‌توانید آموزش انجام تحلیل کوواریانس با استفاده از SPSS را مشاهده و دریافت کنید.
نکته‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که نرم‌افزار گراف پد کار خود راحت کرده است و اصلاَ بخشی در آن جهت تحلیل کوواریانس قرار نگرفته است.
با این حال بخش پشتیبانی کمپانی سازنده نرم‌افزار، در پاسخ به سوال

Can any GraphPad software do analysis of covariance (ANCOVA)?

به نکته دقیق و جالبی اشاره می‌کند.
در لینک زیر می‌توانید متن پرسش و پاسخ را مشاهده کنید.
در واقع گراف پد پیشنهاد می‌دهد، به جای آن همه پیشفرض‌های SPSS در تحلیل کوواریانس، به سادگی از تحلیل Multiple Regression و مقایسه شیب‌های رگرسیونی، استفاده کنید.
رگرسیون چندگانه
آموزش تحلیل Multiple Regression را می‌توانید در لینک زیر از سایت گراف پد مشاهده کنید.
 آموزش مقایسه شیب‌های رگرسیونی را نیز می‌توانید به سادگی در لینک زیر مشاهده کنید.
خود سایت GraphPad.com نیز توضیحاتی در زمینه استفاده از آزمون مقایسه شیب‌های رگرسیونی به جای آنالیز کوواریانس ارایه داده است، علاقمند بودید در لینک زیر آن را هم ببینید.

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2020). GraphPad multiple regression instead of SPSS covariance analysis. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/multiple-regression-instead-ancova/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2020). GraphPad multiple regression instead of SPSS covariance analysis. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/multiple-regression-instead-ancova/.php

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹