نرخ باروری

نرخ باروری و شاخص‌های توسعه اقتصادی، بررسی روند بلندمدت 60 ساله ایران

زمان مطالعه: 2 دقیقه 

 

یک مطالعه تحقیقاتی بلند مدت که در کنگره بین‌المللی تولیدمثل ISERB 2016 ارایه شده است نشان می‌دهد نرخ باروری کشور که نشان‌دهنده‌ی تعداد فرزندان خانواده‌های ایرانی می‌باشد، در دهه‌های گذشته تا به امروز روند نزولی داشته است (Linear Trend=-0.175)

نرخ باروری کشور از گذشته تا امروز

در حالی‌که بنابر آمار بین‌المللی Fertility Rate کشور در سال 1335 حدود 6.9 بوده است امروزه در سال 1396 به رقم 1.8 رسیده است.

fertility-iran

یافته‌های مقاله نرخ باروری و شاخص‌های توسعه اقتصادی

در این مقاله که نرخ باروری کشور و عوامل موثر بر آن از جنبه‌های اقتصادی و توسعه مورد بررسی قرار گرفته است در پایان نتیجه گرفته است که کار و اشتغال در مردان، رشد اقتصادی مثبت، نرخ تورم پایین، بیشتر بودن رشد دستمزد نسبت به تورم و عدم تکیه بر درآمدهای بدون کار، از فاکتورهای اقتصادی و توسعه‌ای افزایشی در Fertility Rate کشور بوده‌اند. البته توجه به این یافته مهم است که در دوره زمانی 60 ساله مورد بررسی، افزایش کار و اشتغال زنان بر Fertility Rate کشور تاثیر منفی و غیرمعنادار داشته است.

ارایه خدمات تحلیل آماری با Minitab

گراف پد ارایه خدمات تحلیل‌های آماری با نرم‌افزار Minitab در تحقیقات و مطالعات را انجام می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر و نحوه کار می‌توانید مختصری از کار خود را ارسال نمایید. به سرعت تقاضای شما را بررسی و نتایج تحلیل داده‌ها را به صورت اختصاصی و کامل ارسال خواهیم کرد.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹