قبلی
نمودار بالا-پایین

نمودار بالا-پایین High-Low Chart با نرم‌افزار SPSS

توضیحات رسم و طراحی نمودارهای بالا-پایین برگرفته شده از کتاب روش های پیشرفته آماری و کاربردهای آن

همان‌گونه که از نام این گراف‌ها برمی‌آید، هنگامی که می‌خواهیم به بیان اختلاف بین کمترین و بیشترین مقدار یک Variable در حالت‌های گوناگون بپردازیم، می‌توانیم از گراف‌های High-Low استفاده کنیم. کاربرد این نمودارها معمولاً در مطالعات مالی و اقتصادی است، هر چند موارد استفاده زیادی دارند و از آن‌ها می‌توان به منظور نمایش اختلاف بین میانگین دو مجموعه از داده‌ها و یا هر آماره موجود دیگر مانند واریانس، استفاده کرد. فهم آ‌ن‌ها آسان بوده و اطلاعات مناسبی را در مورد داده‌ها در اختیار محقق می‌گذارد.

 

گراف پد

دریافت مجموعه آموزش طراحی انواع نمودارها و گراف‌ها

شامل 145 دقیقه ویدئو، فایل‌های مثال، دیتا و نتایج نرم‌افزار SPSS

 

نمودارهای بالا-پایین و در حالت کلی‌تر همه انواع نمودارهای آماری را می‌توانیم با استفاده از مسیر زیر در نرم افزار SPSS رسم کنیم.

Graphs → Chart Builder 

مسیر رسم انواع نمودارها در نرم‌افزار SPSS

 

با رفتن به این مسیر، پنجره زیر با نام Chart Builder که جهت رسم و طراحی انواع گراف‌هایی آماری از آن استفاده می‌شود، برای ما باز می‌شود. در این پنجره و محیط نرم افزار SPSS قابلیت و امکنات فراوانی جهت ترسیم انواع نمودارهای آماری قرار داده شده است. نمودار بالا-پایین در تصویر زیر مشخص شده است.

پنجره Chart Builder جهت رسم انواع نمودارهای آماری در نرم‌افزار SPSS

 

مثال رسم نمودارهای بالا-پایین

 Examples 

بیایید با یکدیگر چند مثال که در آن‌ها به رسم نمودارهای بالا-پایین می‌پردازیم، حل کنیم. فایل دیتا این مثال را می‌توانید از High-Low Chart دریافت کنید. این مثال 11 نماد بازار بورس تهران برای یک روز خاص را نشان می‌دهد. در این مثال نتایجی مانند اولین و آخرین قیمت، قیمت پایانی، بیشترین و کمترین قیمت، به همراه عدد P/E هر نماد آمده است. در تصویر زیر بخشی از فایل دیتا را مشاهده کنید.

فایل دیتا و مثال رسم نمودارهای بالا-پایین

 

به عنوان مثال من می‌خواهیم نمودار بالا-پایین High-Low Chart داده‌های فایل بالا را به دست بیاورم. در پنجره Chart Builder مطابق تصویر زیر آن‌ را قرار می‌دهم.

تنظیمات رسم نمودار بالا-پایین از 11 نماد انتخابی بورس تهران

 

من در این نمودار اسامی نمادها را در محور x قرار دارم. محور y نیز از من سه Variable به نام‌های Low ،High و Close می‌خواهد. به همین دلیل من این سه کمیت را از داده‌های خودم جایگزاری می‌کنم. به این گراف High-Low-Close گفته می‌شود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید انواع نمودارهای دیگری با اسامی Simple Range Bar ،Clustered Range Bar و Differenced Area در این بخش قابل رسم است. در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

گراف High-Low-Close به دست آمده را می‌توانید در شکل زیر ببینید.

نمودار بالا-پایین از 11 نماد انتخابی بورس تهران

 

در نمودار به دست آمده می‌توانید به ازای هر نماد، عدد کمترین Low، بیشترین High و عدد پایانی نماد Close را مشاهده کنید. هر چقدر طول خط بیشتر باشد به معنای این است که اختلاف بین کمترین و بیشترین عدد، زیاد است.

 

به عنوان مثال دیگر فرض کنید می‌خواهیم نمودار بالا-پایین مربوط به 11 نماد انتخابی را به صورت میله‌ای Bar نشان دهیم. در این صورت به جای High-Low-Close از Simple Range Bar استفاده می‌کنیم. مطابق تصویر زیر آن‌ها را قرار می‌دهیم.

تنظیمات رسم نمودار بالا-پایین در حالت Simple Range Bar

 

من در این نمودار اسامی نمادها را در محور x قرار دارم. محور y نیز از من سه Variable به نام‌های Low ،High و Close می‌خواهد. به همین دلیل من این سه کمیت را از داده‌های خودم جایگزاری می‌کنم. گراف به دست آمده را می‌توانید در شکل زیر ببینید.

نمودار بالا-پایین در حالت Simple Range Bar از 11 نماد انتخابی

 

در این گراف، Simple Range Bar مربوط به 11 نماد انتخابی به دست آمده است. دایره موجود در هر میله، همان قیمت پایانی Close را نشان می‌دهد.

 

بیایید یک مثال دیگر را نیز با یکدیگر حل کنیم. فرض کنید می‌خواهیم همان نمودار Simple Range Bar را به تفکیک گروه‌های P/E به صورت Clustered در یک گراف رسم کنیم. در این گراف علاقمند هستیم P/E نمادها نیز قرار گیرد.

برای انجام این کار از گزینه Clustered Range Bar استفاده می‌کنیم. P/E Category را به عنوان کمیت گروه‌بندی کننده، در تنظیمات پنجره Chart Builder قرار می‌دهیم. تصویر زیر را ببینید.

تنظیمات رسم گراف Clustered Range Bar برای 11 نماد انتخابی برحسب P/E

 گراف به دست آمده را می‌توانید در شکل زیر ببینید.

گراف Clustered Range Bar برای 11 نماد انتخابی برحسب P/E

 

در این گراف به تفکیک گروه‌های P/E نمودار Clustered Range Bar برای 11 نماد انتخابی، رسم شده است. دایره موجود در هر Bar، قیمت پایانی Close را نشان می‌دهد.

   در پنجره Chart Builder و در گزینه High-Low، می‌توان نمودارهای Differenced Area را نیز رسم کرد. این‌گونه گراف‌ها، به منظور نمایش اختلاف بین High و Low به صورت سطح Area، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مطابق تصویر زیر آن‌ها را قرار می‌دهیم.

تنظیمات رسم گراف Differenced Area

 

من در اینجا از یک Differenced Area استفاده کرده‌ام. این نمودارها با استفاده از اندازه مساحت و سطح اختلاف بین بالا و پایین به دست می‌آیند. گراف به دست آمده را در ادامه مشاهده می‌کنید.

گراف Differenced Area

 

در نمادهایی که گراف سطح آن‌ها به صورت آبی رنگ است، عدد High از Low بیشتر است و در نمادهایی که به رنگ سبز است عدد High از Low کمتر است. هر چقدر هم مساحت گراف به دست آمده بیشتر باشد، به معنای اختلاف بیشتر بین High و Low است.

 

در این مقاله درباره رسم انواع نمودارهای بالا-پایین High-Low Chart با استفاده از نرم‌افزار SPSS و به حالت‌های مختلف صحبت کردیم. این گراف‌ها شامل High-Low-Close ،Simple Range Bar ،Clustered Range Bar و Differenced Area می‌باشد.

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2022). High-Low Chart using SPSS software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/high-low-chart-spss.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2022). High-Low Chart using SPSS software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/high-low-chart-spss.php

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

بگیرید.

    گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹