قبلی
Selection Variable

Selection Variable در مدل های رگرسیونی

 Selection Variable 

به هنگام بیان مدل رگرسیون خطی (رگرسیون خطی Linear Regression در نرم‌افزار SPSS) اشاره کردیم که چنانچه بخواهیم تحلیل رگرسیون خطی فقط بر روی محدوده و یا اعداد خاصی از یک Variable انجام شود، می‌توانیم از گزینه‌ای به نام Selection Variable در تنظیمات نرم‌افزار استفاده کنیم. من در این مقاله به دنبال آن هستم که به بیان این گزینه در یک مدل رگرسیونی و با استفاده از نرم‌افزار SPSS بپردازم.

 

گراف پد

دریافت مجموعه آموزش رگرسیون خطی با SPSS

شامل دو ساعت ویدئو، فایل‌های مثال، دیتا و نتایج SPSS

 

به داده‌های این مثال که مربوط به متوسط آلودگی هوا در فصل پاییز برحسب واحد PSI در 21 شهر کشور است، توجه کنید. فایل دیتا این مقاله را می‌توانید از اینجا Selection Variable دریافت کنید.

در این بررسی چند عامل موثر در آلودگی هوای این شهرها مورد مطالعه قرار گرفته است. عواملی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند عبارتند از تعداد کارخانه‌های بزرگ (بیشتر از 25 کارگر)، کارخانه‌های کوچک (کمتر از 25 کارگر)، تعداد وسایل نقلیه و وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی در این 21 شهر. به طور حتم عوامل تاثیرگذار دیگری نیز بر روی آلودگی هوا، وجود دارند. با این‌حال ما بررسی خود را بر روی این چند عامل انجام داده‌ایم.

ما مدل رگرسیون خطی زیر را به داده‌ها برازش داده‌ایم. در این زمینه می‌توانید لینک (رگرسیون خطی Linear Regression در نرم‌افزار SPSS) را ببینید.

$ \displaystyle y=42.91+12.77{{x}_{1}}+8.03{{x}_{2}}+4.59{{x}_{3}}-6.18{{x}_{4}}$

همان‌طور که بیان کردم، هدف من در این مقاله توضیح گزینه‌ای به نام انتخاب کمیت‌ها Selection Variable در بین X های این مدل رگرسیونی است.

برای انجام این کار در نرم‌افزار SPSS از مسیر زیر استفاده می‌کنیم.

Analyze → Regression → Linear 

مسیر انجام رگرسیون خطی در نرم‌افزار SPSS

 

تنظیمات نرم‌افزار

 Setting 

هنگامی که به مسیر بالا در SPSS می‌رویم، پنجره زیر با نام Linear Regression برای ما باز می‌شود. در آن‌جا می‌توانیم گزینه Selection Variable را مشاهده کنیم.

پنجره Linear Regression و کادر Selection Variable

 

از آن‌جا که به دنبال پیش‌بینی میزان آلودگی هوا هستیم، آلودگی بر حسب PSI به عنوان کمیت وابسته Dependent و کمیت‌های تعداد وسایل نقلیه، کارخانه‌های بزرگ، کارخانه‌های کوچک و وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی، به عنوان کمیت‌های مستقل Independent تعریف می‌شوند.

فرض کنید من می‌خواهم تحلیل رگرسیونی خود را بر روی شهرهایی انجام دهم که عدد Transport آن‌ها بزرگتر از 3.2 باشد. برای این منظور کمیت Transport را در کادر Selection Variable قرار می‌دهیم. سپس بر روی دکمه Rule می‌زنیم.

پنجره Set Rule

 

در پنجره Set Rule عدد 3.2 را وارد می‌کنیم و کادر بازشو را نیز بر روی greater than قرار می‌دهیم. با انجام این کار تحلیل‌های رگرسیونی فقط بر روی نمونه‌هایی انجام می‌شود که عدد Transpose آن‌ها بزرگتر از 3.2 است. Continue می‌کنیم و بار دیگر به پنجره Linear Regression بر می‌گردیم.

کادر Selection Variable پس از انتخاب شرطی برای آن

 

نتایج Selection Variable

 Output & Results 

نرم‌افزار SPSS نتایج و خروجی‌های زیادی در یک تحلیل رگرسیونی در اختیار ما قرار می‌دهد. با این حال من در این مقاله صرفاً قصد داشتم تحلیل بر مبنای شرط خاصی (Transpose>3.2) انجام شود.

در جدول زیر با نام Model Summary می‌توانید اندازه‌های خوب بودن مدل رگرسیونی به ویژه ضریب تعیین را ببینید.

جدول Model Summary با توجه به شرط انتخابی

 

بر مبنای جدول بالا به دست می‌آید ضریب تعیین مدل با وجود شرط (Transpose>3.2) برابر با 97.1 درصد است.

همچنین می‌توانید جدول ANOVA در این مدل رگرسیونی شرطی را مشاهده کنید.

جدول آنالیز واریانس در رگرسیون شرطی

 

نتایج جدول ANOVA بیانگر معنادار بودن مدل رگرسیونی به دست آمده است. جدول ضرایب رگرسیونی Coefficients نیز در ادامه دیده می‌شود.

جدول ضرایب همبستگی در مدل رگرسیون شرطی

 

بر مبنای نتایج این جدول به دست می‌آوریم که چنانچه بخواهیم مطالعه خود را محدود به نمونه‌هایی با Transpose>3.2 کنیم، فقط کمیت Lfactory با سطح معنی‌داری 0.05، دارای تاثیر معنادار بر روی PSI است (P-value = 0.041).

 

در این مقاله به موضوع انتخاب کمیت Selection Variable در یک مدل رگرسیون خطی با استفاده از نرم افزار SPSS پرداختیم.

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2022). Selection Variable in regression models. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/selection-variable-regression/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2022). Selection Variable in regression models. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/selection-variable-regression/.php

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

    گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹