GraphPad Journal Logo 11 GraphPad.ir

مجله گراف پد

ویژه پاییز 1400

کار گراف پد

برگزاری دوره‌ها، کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی در کنار تحلیل آماری داده‌ها و نتایج از مهمترین فعالیت‌های علمی و پژوهشی گراف پد می‌باشد. رسم انواع نمودارها و گراف‌ها با نرم‌افزارهای تخصصی از کارهای مورد علاقه ما است. پردازش داده‌ها و اطلاعات با به روزترین نرم‌افزارها مانند SPSS ،GraphPad Prism و Minitab در گراف پد به خوبی انجام می‌شود.

درباره گراف پد

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران است. گراف پد در مهرماه سال 1387 در دانشگاه علامه طباطبایی و پس از آن با همکاری پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران، با هدف آشنایی محققان با استفاده‌ی صحیح از پژوهش و ارتقای سطح علمی تحقیقات در کشور، ایجاد شده است.

“موضوعات و مطالب مجله گراف پد”

در شماره پاییز دوست‌داشتنی 1400

 

سینرژیسم یا آنتاگونیسم؟ مسئله این است!

آیا داروهای A و B دارای اثر سینرژیسم یا هم‌افزایی با یکدیگر هستند؟ در واقع آیا ترکیب داروهای A و B (یعنی داروی A+B) دارای اثر بیشتری بر زنده ماندن سلول‌ها نسبت به زمانی است که مجموع اثرات داروهای A و B به صورت جداگانه بررسی می‌شود؟ به زبان ساده تر آیا رابطه  EA+B > EA+ EB برقرار است؟ بهترین نرم‌افزار برای تحلیل بر روی داروهای ترکیبی، استفاده از نرم‌افزاری با نام Compusyn است. مجله گراف پد برای اولین بار در ایران به آموزش این نرم‌افزار خوب پرداخته است.

دوست دارم بیشتر بدانم

 

 

SPSS، یک نرم‌افزار همه کاره.

اگر داده‌ها را به عنوان بخشی از پایان‌نامه، مقاله یا پروژه تحقیقاتی خود آنالیز و تحلیل می‌کنید، پس بدانید که SPSS برای شما طراحی شده است. سایت گراف پد به شما کمک می‌کند (1) آزمون‌های آماری صحیح را برای تجزیه و تحلیل داده‌های خود انتخاب کنید. (2) آن آزمون‌های آماری را با استفاده از IBM SPSS Statistics انجام دهید. (3) نتایج خود را بفهمید و به خوبی بنویسید. ما در این فرآیند، فرض می‌کنیم که دانش کمی از آمار یا SPSS دارید یا اصلاً دانش ندارید. بنابراین همه چیز را به سادگی برایتان توضیح می‌دهیم و تحلیل می‌کنیم.

دوست دارم بیشتر بدانم

 

 

جدیدترین ورژن SPSS. نسخه 28 همراه با لایسنس معتبر

برای اولین بار در کشور، ورژن 28 نرم‌افزار IBM SPSS Statistics که جدیدترین ورژن این نرم افزار است را می‌توانید همراه با لایسنس معتبر در مجله گراف پد دریافت کنید. حجم نرم‌افزار حدود 880 مگابایت می‌باشد. مجموعه نرم‌افزار به صورت رایگان ارایه شده است.

دوست دارم ببینم و دانلود کنم

 

 

 

بازاریابی، تحلیل RFM و داده‌های تراکنش Transaction Data

آنالیز RFM که نام صحیح و کامل آن Recency, Frequency, Monetary value است، یک ابزار تحلیل بازاریابی است که برای شناسایی بهترین مشتریان یک شرکت یا سازمان با استفاده از معیارهای خاص استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، RFM روشی است که برای تجزیه و تحلیل ارزش مشتری استفاده می‌شود. این روش آنالیز بیشتر در بازاریابی پایگاه داده Database Marketing و بازاریابی مستقیم Direct Marketing استفاده می‌شود.

دوست دارم بیشتر بدانم

 

 

رگرسیون ترتیبی، یک مدل رگرسیونی جالب و کاربردی

می‌دانیم که رگرسیون به صورت رابطه Y = f(X) تعریف می‌شود. در این رابطه می‌خواهیم با استفاده از تابع f بین Xها به عنوان Independent Variable و Y به عنوان Dependent Variable یک ارتباط و مدل به دست بیاوریم. در این مدل ما قصد داریم با استفاده از DV ها به پیش‌بینی مقادیر عددی برای IV بپردازیم. رگرسیون ترتیبی که نام کامل‌تر آن رگرسیون لجستیک ترتیبی است، هنگامی به کار می‌رود که کمیت پاسخ یا همان Y دارای اندازه‌های عددی ترتیبی Ordinal مانند کم، متوسط، زیاد، باشد.

دوست دارم بیشتر بدانم

رگرسیون ترتیبی

 

 

بپیچانید. براورد منحنی Curve Estimation رگرسیونی

در یک تحلیل رگرسیونی و ارتباط سنجی، بسیار پیش می‌آید که ارتباط دقیق میان کمیت پاسخ با کمیت‌های مستقل نه با مقادیر اصلی آن‌ها، بلکه با رابطه تابعی از آن‌ها است. یعنی به جای این‌که Y با X در ارتباط مناسبی باشد، با تابعی از آن مانند g(X) ارتباط خوبی دارد. مثلا برای مدل رگرسیون با یک کمیت مستقل، به جای تعریف مدل به صورت Y =  β+ β1X1+ ε که یک رابطه رگرسیونی خطی ساده است، مدلی به صورت زیر تعریف می‌کنیم.

Y =  β+ βg(X)+ ε

دوست دارم بیشتر بدانم

 

 

ستاره‌های معنی‌داری در نمودارهای گراف پد

امکان جدیدی که در نرم افزار گراف پد پریسم ورژن شماره ۹ اضافه شده است، قرار دادن ستاره های معنی داری به صورت اتوماتیک در نمودارها و گراف‌های به دست آمده است. تا قبل از ارایه ورژن ۹ ما مجبور بودیم این کار را به صورت دستی انجام دهیم. از اینجا می‌توانید ورژن ۹ نرم افزار را دریافت کنید.

دوست دارم بیشتر بدانم

ستاره های معنی داری
مدل خطی آنالیز کوواریانس چندگانه دو طرفه Two-way MANCOVA (Multivariate, GLM)

 

 

یک مدل پیشرفته. آنالیز کوواریانس چندگانه MANCOVA

در مباحث آمار استنباطی مفهومی به نام آنالیز کوواریانس Analysis of Covariance یا همان ANCOVA وجود دارد که به حذف اثرات کمیت‌های مداخله گر Intervener Variables به منظور بیان نتایج با دقت بیشتر، می‌پردازد. آنالیز کوواریانس مدل پیشرفته‌تر آنالیز واریانس می‌باشد، هنگامی که از تحلیل‌های رگرسیونی نیز استفاده می‌کنیم.

دوست دارم بیشتر بدانم

 

 

ضریب همبستگی درون رده‌ای ICC

بهترین روش به منظور به دست آوردن پایایی بین ارزیابان یا همان Interrater Reliability مفهومی به اسم ضریب همبستگی درون رده ای Intraclass Correlation Coefficient یا ICC است. هنگامی که بخواهیم میزان توافق و پایایی بین دو ارزیاب را به دست بیاوریم به سادگی می‌توانیم از ضریب کاپا استفاده کنیم. حال اگر تعداد ارزیاب‌ها بیشتر از دو نفر باشد، استفاده از ICC ها کاربرد پیدا می‌کند.

دوست دارم بیشتر بدانم

Inter-rater Reliability
اندازه گیری مکرر چندگانه آنالیز کوواریانس

 

 

یک طرح پیچیده. Multivariate Repeated Measure ANCOVA

در تحلیل آماری هنگامی که یک مفهوم را در طول زمان بررسی می‌کنیم، از مطالعات و روش‌های با نام اندازه‌گیری مکرر یا همان Repeated Measure استفاده می‌کنیم. بر حسب این‌که مطالعه دارای Independent Variable باشد، اندازه‌گیری مکرر ما می‌تواند ساده، یک طرفه و یا چند طرفه باشد. هنگامی که مطالعه ما دارای کووریت Covariate یا مداخله‌کننده باشد، تحلیل ما از نوع آنالیز کوواریانس خواهد بود.

دوست دارم بیشتر بدانم

     برنامه‌های آینده

ما همیشه آموزش‌ها را اضافه می‌کنیم و برنامه‌ای از راهنماهای آماری جدید SPSS داریم که در زمستان 1400 و بعد از آن اضافه خواهیم کرد. ما همچنین یک “لیست آرزوها” از کاربران خود داریم که اساس برنامه زمانی ما را تشکیل می‌دهد. بنابراین، اگر راهنمای خاصی وجود دارد که می‌خواهید، لطفاً با ما تماس بگیرید. ما می‌توانیم به شما اطلاع دهیم که چه زمانی بتوانیم یک راهنمای مناسب به سایت اضافه کنیم. موارد زیر بخشی از مطالب آینده ما خواهد بود.

 

Cox regression, multinomial logistic regression, one-way repeated measures MANOVA, intraclass correlation coefficient (ICC), Poisson regression, negative binomial regression, and introductions to linear mixed models (LMM) and generalised estimating equations (GEE)

 

 

تماس و مشاوره با گراف پد