قبلی
ECF در مدل‌های دوز - پاسخ

ECF در مدل‌های دوز – پاسخ با Prism

این بخش را با طرح یک سوال شروع می‌کنیم. می‌دانیم EC50 میانه موثر دوز و مقداری از غلظت است که براساس آن پاسخ به نیمه خود می‌رسد. IC50 نیز تحت نام میانه مهار دوز، غلظتی است که پاسخ در آن به نیمه مهار خود رسیده است.

عموماً برای سنجش توان یک دارو متداول است که EC50 را به دست بیاوریم، غلظتی که به 50% پاسخ منجر می‌شود اما در برخی تحقیقات ممکن است ما علاقمند باشیم مثلاً EC80 و یا EC90 را به دست آوریم.

 

گراف پد

دریافت آموزش Dose-Response Special

شامل ۱۰۰ دقیقه ویدئو، ۹۱ اسلاید، فایل‌های دیتا و نتایج

سوال این است که “چرا همیشه باید به دنبال EC50 و یا IC50 در مدل دوز پاسخ باشیم؟ آیا امکان دارد بتوانیم EC یا IC هر مقداری از پاسخ را به دست بیاوریم؟” پاسخ این سوال مثبت است و تحت نام ECanything یا ICanything به کار برده می‌شود.

از نظر ریاضی با استفاده از رابطه زیر به سادگی می‌توان از روی EC50 هر EC دیگری را محاسبه کرد.

 

فرمول و رابطه بالا را برای آن مطرح کردم، که اگر در مطالعه خود EC50 و یا IC50 را داشتید، بدون استفاده از نرم‌افزار خودتان بتوانید ECF یا ICF را محاسبه کنید.

در نرم‌افزار گراف‌پد پریزم یک معادله خاص برای یافتن ECanything قرار داده شده است. با استفاده از این معادله می‌توانید هر مقدار EC که بخواهید، به دست بیاورید.

من در فایل آموزشی زیر توضیحاتی در این زمینه و نحوه کار با گراف پد پریزم را برایتان نوشته‌ام.

 

این فایل آموزشی، بخشی از نوشتار کلی‌تری است که در آن به بیان مباحث خاص و ویژه در مفاهیم Dose – Response پرداخته شده است. محتوای کامل را می‌توانید از طریق لینک زیر در سایت گراف پد، مشاهده و دریافت کنید.

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2019). ECF in Dose-Response Models with Prism. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/ecf-dose-response/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2019). ECF in Dose-Response Models with Prism. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/ecf-dose-response/.php

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

    گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹