قبلی
XY Entering replicate data

مثال آموزشی XY Entering Replicate Data با گراف پد

در تحلیل‌های XY نرم‌افزار گراف پد، به دنبال بررسی تاثیرگذاری و اندازه ارتباط بین Variableها با یکدیگر هستیم. همچنین در این تحلیل‌ها می‌توانیم انواع پارامترهای مدل را براورد کنیم.

در مثال زیر با استفاده از نرم‌افزار گراف پد پریسم، نشان داده‌ایم، چگونه می‌توان نمودارهای XY و اثرگزاری رسم کرد. این مثال با نام Entering replicate data در دسته تحلیل‌های XY و در بخش Error bars in XY tables قرار دارد.

 

فایل مثال را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

 

وقتی مثال را Create می‌کنیم با داده‌های زیر روبه‌رو می‌شویم. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید و در Note مثال نیز آمده است، ستون X زمان را نشان می‌دهد. اندازه پاسخ به هر زمان در سه بار تکرار و در دو گروه Control و Treated بیان شده است. خالی بودن برخی از خانه‌ها تاثیری بر روی مطالعه ما ندارد و به عنوان داده‌های گمشده Missing Values از مطالعه خارج می‌شوند.

 

در این مثال به دنبال انجام تحلیل خاصی نیستیم و هدف ما تنها رسم نمودارهای متناظر XY است.

با کلیک بر روی شیت با نام XY: Entering replicate data در بخش Graphs از پنجره سمت راست (Navigator Panel) می‌توان انواع نمودارهای قابل رسم برای این داده‌ها را مشاهده کرد.

 

در اینجا در بخش Graph family و در کادر کشویی مقابل آن می‌توان نوع نموداری را که می‌خواهیم رسم کنیم، انتخاب کنیم. از آن‌جا که در ابتدا، این مثال در دسته تحلیل‌های XY قرار داشت، بنابراین آن را به همان صورت XY قرار می‌دهیم.

پس از آن، انواع قالب‌های موجود جهت رسم نمودارهای پراکنش XY دیده می‌شود. بر روی هر کدام از قالب‌ها که کلیک کنیم، داده‌های مثال ما به همان شکل درمی‌آیند.

در کادر Points with error bars می‌توان نحوه رسم ارور بار را مشخص کرد. Error bar می‌تواند به صورت نقطه مرکزی میانگین یا میانه و خط انحراف معیار SD، انحراف معیار از میانگین SEM، فاصله اطمینان CI و یا دامنه Range باشد.

 

در تصاویر زیر، چندین گراف با استفاده از همین قالب‌ها برای مثال رسم کرده‌ایم. می‌توانید خودتان نیز به سادگی امتحان کرده و این گراف‌ها را به دست آورید. با استفاده از یک layout در گراف پد، این گراف‌ها را در یک تصویر کنار هم قرار داده‌ایم.

همه این نمودارها بر روی همین داده‌های مثال  XY Entering replicate data رسم شده است. با کلیک بر روی هر کدام از گراف‌ها می‌توان پنجره Format Graph را باز کرده و با استفاده از آن به اصلاح و ویرایش دلخواه گراف رسم شده، پرداخت.

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2020). XY Entering Replicate Data tutorial with GraphPad Prism. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/xy-entering-replicate-data/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2020). XY Entering Replicate Data tutorial with GraphPad Prism. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/xy-entering-replicate-data/.php

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

    گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹