قبلی
Polygonogram

پُلیگونوگرام Polygonogram در نرم افزار Compusyn

نرم‌افزار کامپوسین

 Compusyn Software 

 

داده‌های زیر را در نظر بگیرید. این داده‌ها و فایل‌های مثال آموزشی را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

 

گراف پد

دریافت ویدئو آموزش کامل نرم‌افزار Compusyn

شامل 140 دقیقه ویدئو، فایل‌های دیتا و نتایج Compusyn

 

فرض کنید دو داروی A و B در اختیار داریم. در تصویر زیر به ازای هر غلظت که بر حسب میکرومولار است، درصد زنده ماندن سلول به دست آمده است. هر غلظت را سه بار تکرار کرده‌ایم.

داده‌های مثال بررسی اثر سینرژیسم ترکیبات دارویی Drug Combinations

 

دو داروی A و B را به نسبت 1+1 ترکیب کرده و داروی جدید A+B را به دست آورده‌ایم.

حال سوال اصلی پژوهش و مثال این است.

سوال

آیا داروهای A و B دارای اثر سینرژیسم یا هم‌افزایی با یکدیگر هستند؟ در واقع آیا ترکیب داروهای A و B (یعنی داروی A+B) دارای اثر بیشتری بر زنده ماندن سلول‌ها نسبت به زمانی است که مجموع اثرات داروهای A و B به صورت جداگانه بررسی می‌شود؟ به زبان ساده تر آیا رابطه  EA+B > EA+ EB برقرار است؟

متن نوشتاری آموزش کامل کار با نرم‌افزار Compusyn را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

 

پُلیگونوگرام در  Compusyn

 Polygonogram 

یکی دیگر از گراف‌هایی که نرم‌افزار Compusyn برای ما به دست می‌آورد با نام پُلیگونوگرام شناخته می‌شود. معمولاً این گراف در مواردی که تعداد داروها بیشتر از 2 و در نتیجه با تعداد بیشتر از یک در داروهای ترکیبی روبه‌رو هستیم، کاربرد دارد. با این حال در شکل زیر می‌توانید گراف به دست آمده برای این مثال آموزشی را مشاهده کنید.

Polygonogram به دست آمده برای Fa = 0.9

 

حتماً این سوال مطرح می‌شود که این گراف چیست و چه چیزی را نشان می‌دهد؟

برای پاسخ دادن به این سوال لازم است یکبار دیگر به شکل درجه‌بندی سطوح مختلف Combination Index که در بالاتر به آن اشاره کردیم، مراجعه کنید. در واقع بین Polygonogram و Combination Index یک ارتباط مستقیم وجود دارد.

گراف Polygonogram بر مبنای نوع رنگ و شدت ضخامت خط بین دو دارو (در اینجا فقط داروهای A و B داریم) سینرژیسم و یا آنتاگونیسم بودن داروی ترکیبی ایجاد شده بین دو سر خط را برای ما مشخص می‌کند.

به عنوان مثال داروهای DA و DB دیده می‌شود. بین آن‌ها نیز یک خط سبز رنگ با ضخامت تقریباً متوسط کشیده شده است. در بالای نمودار نیز Polygonogram at Fa = 0.9 نوشته شده است.

این گراف نشان می‌دهد در Fa = 0.9 اثر ترکیبی داروهای A و B تا حد قابل قبولی سینرژیسم است. با مشاهده جدول CI-Fa مشخص می‌شود برای Fa = 0.9 اندازه عددی CI برابر با 0.793 است. این مقدار به عنوان Moderate synergism تعریف می‌شود.

اگر بخواهیم Polygonogram برای Fa های دیگر نیز به دست بیاوریم، لازم است در تنظیمات نرم‌افزار Compusyn ویرایش انجام دهیم.

برای انجام این کار در فایل نرم‌افزار همین داده‌های آموزشی، دکمه Report Options را انتخاب می‌کنیم.

 

دکمه Report Options در نرم‌افزار Compusyn

 

با زدن این دکمه، وارد پنجره Set Preferences می‌شویم.

انتخاب Fa Level دلخواه در Polygonogram

 

در ابن پنجره و در کادر Fa Level for Polygonogram می‌توانیم Fa دلخواه خود را وارد کنیم و از نرم افزار بخواهیم برای این سطح پاسخ Polygonogram جدید را به دست بیاورد.

به عنوان مثال من Fa = 0.99 را نوشته‌ام. پس از آن با OK کردن، نتایج جدید نرم‌افزار Compusyn به دست می‌آید. در شکل زیر Polygonogram به دست آمده برای Fa = 0.99 آمده است.

Polygonogram برای Fa = 0.99

 

همان‌گونه که در شکل بالا می‌بینید خط تقریبا‍ پررنگ و سبز در Polygonogram وقتی Fa = 0.9 بود، به نقطه چین‌های قرمز رنگ برای Fa = 0.99 تبدیل شده است.

این مطلب نشان می‌دهد در سطح پاسخ 99 درصد، اثر ترکیبی بین داروهای A و B دیگر سینرژیسم نیست.

سوال فرض کنید سوال ما این است که CI برای Fa = 0.99 چقدر است؟ نرم‌افزار Compusyn در خروجی‌های خود و در جدول CI-Fa از Fa = 0.99 نام نبرده است. بنابراین سوال این است که آیا راهی برای محاسبه CI در Fa = 0.99 وجود دارد؟

پاسخ مثبت است و به راحتی می‌توانیم این‌کار را انجام دهیم. برای این کار دکمه Calculate Parameters در پنجره Compusyn را بزنید.

دکمه Calculate Parameters در پنجره Compusyn

 

با انتخاب این دکمه، پنجره زیر با نام Calculate Parameters برای ما باز می‌شود. به سادگی در این پنجره که می‌توان آن را ماشین حساب نرم‌افزار Compusyn دانست، در کادر Fa عدد 0.99 را وارد کرده و سپس اینتر می‌کنیم.

انتخاب Fa = 0.99 در پنجره Calculate Parameters

 

با اینتر کردن، نرم‌افزار برای ما محاسبه انواع پارامترها شامل Dose DB، DA و DAB را انجام می‌دهد. به همین ترتیب DRI برای DA و DB نیز محاسبه می‌شود.

به همین ترتیب آن چیزی که به دنبالش بودیم یعنی CI برای Fa = 0.99 نیز محاسبه شده است. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید عدد آن برابر با 1.105 شده است. بر مبنای درجه‌بندی سطوح مختلف Combination Index این اندازه عددی نشان‌دهنده Nearly additive در اثر ترکیبی داروی A+B است.

به همین دلیل ما در Polygonogram بالا ارتباط خط بین DA و DB را به صورت خط چین که بیانگر سینرژیسم نبودن اثر داروی ترکیبی است، مشاهده کردیم.

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2021). Polygonogram in Compusyn software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/polygonogram-compusyn/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2021). Polygonogram in Compusyn software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/polygonogram-compusyn/.php

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

د.

    گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹