Exclude کردن داده‌ها در گراف پد پریسم

زمان مطالعه: 2 دقیقه 

 

در یک مطالعه اتفاق می‌افتد که بخواهیم یک یا چند عدد را نادیده بگیریم و نتایج را با این اعداد و بدون این اعداد مشاهده و مقایسه کنیم. یکی از ابزارهای خوبی که در نرم‌افزار گراف پد قرار گرفته است، امکان نادیده گرفتن مقادیر Exclude Selected Values است. این ابزار به کمک ارتباط هوشمند بین داده‌ها و نتایج Intelligent communication between data and results که در گذشته به آن اشاره کردم، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در هر لحظه تاثیر یک یا چند عدد را بر کل مطالعه خود، مشاهده کنیم.

جهت Exclude مقادیر در پریسم می‌توانیم از منوی Change گزینه Exclude Selected Values را انتخاب کنیم.

Exclude کردن در پریسم

در ویدئو آموزشی زیر یک مطالعه خیلی ساده T Test Unpaired را بیان کرده‌ام. به Exclude کردن عدد 77 در گروه Female دقت کنید. من یکبار نتایج را بدون Exclude و بار دیگر بعد از Exclude نشان داده‌ام.

 

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید مقدار احتمال مقایسه دو گروه برابر با 0.0447 است. این عدد نشان می‌دهد دو گروه اختلاف معناداری با هم دارند. اما وقتی مقدار 77 را در گروه Female نادیده Exclude می‌کنیم، مقدار احتمال مطالعه به 0.0736 افزایش می‌یابد. به معنای آن‌که Exclude فقط یک عدد می‌تواند مطالعه را غیرمعنادار بیان کند.

به سادگی می‌توانیم تک تک اعداد را Exclude کرده و تاثیر آن‌ها را در مطالعه ببینیم.

ارایه خدمات تحلیل آماری با GraphPad Prism

ما در گراف پَد ارایه خدمات تحلیل‌های آماری با نرم‌افزار Graphpad Prism در تحقیقات و مطالعات را انجام می‌دهیم. جهت دریافت نکات بیشتر و نحوه کار می‌توانید تماس بگیرید. به سرعت تقاضای شما را بررسی و نتایج تحلیل داده‌ها را به صورت اختصاصی و کامل ارسال خواهیم کرد.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹