Descriptive statistics

آماره‌های توصیفی Descriptive Statistics با گراف پد

زمان مطالعه: 10 دقیقه 

به دست آوردن انواع آماره‌های توصیفی Descriptive Statistics در همه نرم‌افزارهای آماری انجام می‌شود. ما در این آموزش به موضوع یافتن و به دست آوردن این آماره‌ها با استفاده از گراف پد می‌پردازیم. میانگین، انحراف معیار و فواصل اطمینان از مهمترین آماره‌های توصیفی می‌باشند.

 

 
 

 

در نرم‌افزار گراف پد مثالی با نام Descriptive statistics در دسته تحلیل‌های Column و در بخش Special uses of column tables صفحه ورودی نرم‌افزار گراف پد قرار دارد. فایل مثال را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

وقتی مثال را Create می‌کنیم با داده‌های زیر روبه‌رو می‌شویم. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید داده‌ها در سه ستون Untreated و Placebo و Treated قرار گرفته‌اند. می‌خواهیم به ازای هر ستون آماره‌های توصیفی آن را به دست بیاوریم.

به این منظور و جهت مشاهده نتایج به دست آمده در همان شیت داده‌ها، بر روی دکمه Analyze کلیک می‌کنیم. در پنجره Analyze data باز شده، تحلیل Descriptive statistics را انتخاب می‌کنیم.

پنجره تنظیمات با نام parameters: Descriptive statistics برای ما به صورت زیر باز می‌شود.

  • Basic.

در این بخش گزینه‌های مختلفی جهت به دست آوردن آماره‌های مانند کمینه، بیشینه، دامنه، میانگین، انحراف معیار، انحراف معیار از میانگین، میانه، چارک‌ها و مجموع هر ستون، قرار دارد. به دلخواه می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد.

  • Advanced.

آماره‌های کمی پیشرفته‌تر و البته کم‌کاربردتر مانند ضریب پراکندگی، چولگی و کشیدگی، صدک‌ها، انواع میانگین‌های هندسی، منظم و درجه 2، در این بخش قرار دارد.

  • Confidence intervals.

شاید علاقمند باشیم برای آماره توصیفی خود، یک فاصله اطمینان نیز به دست بیاوریم. در این بخش می‌توانیم با انتخاب گزینه دلخواه فاصله اطمینان برای انواع میانگین‌ها و میانه قابل انجام است. جالب توجه است که با استفاده از نرم‌افزار گراف پد می‌توانیم فاصله اطمینان با ضریب اطمینان دلخواه (و نه فقط 95 درصد)، به دست بیاوریم.

  • Subcolumns.

خُب، این بخش در این مثال غیرفعال است. کاربرد آن زمانی است که ما در هر ستون، زیر ستون نیز داشته باشیم و بخواهیم برای زیر ستون‌ها نیز به صورت جداگانه، آماره‌های توصیفی به دست آوریم.

  • Output.

به دلخواه می‌توانیم تعداد ارقام اعشار نتایج را مشخص کنیم.

به عنوان مثال ما برای این داده‌ها، گزینه‌های زیر را انتخاب می‌کنیم. علاقمند هستیم فواصل اطمینان 90 درصد را به دست آوریم.

با OK کردن شیت با نام Descriptive statistics of Plasma level of GP-14858 در فولدر Results پنجره سمت چپ نرم‌افزار گراف پد، ساخته می‌شود.

همان‌گونه که مشاهده می‌شود در شیت نتایج، به ازای هر ستون انواع آماره‌های توصیفی انتخابی، به دست آمده است.

تعداد داده‌ها در هر ستون، کمینه، چارک اول و سوم، میانه، بیشینه و دامنه به ازای هر کدام از ستون‌های Placebo، Untreated و Treated در جدول زیر آمده است.

فواصل اطمینان برای میانه در جدول زیر نیز قابل مشاهده است. به این نکته توجه کنید که فاصله اطمینان برای میانه، (برخلاف فاصله اطمینان میانگین) در اطراف میانه به صورت متقارن قرار ندارد. همچنین ضریب اطمینان برای فاصله اطمینان میانه، کمی متفاوت از عدد (مثلاً 90 درصد انتخابی) است. مثلا در اینجا ضریب اطمینان واقعی برای فاصله اطمینان میانه برابر با 93.75 درصد محاسبه شده است. کران بالا و پایین به ازای هر ستون در جدول زیر آمده است.

در جدول زیر می‌توانید میانگین، انحراف معیار، انحراف معیار از میانگین و کران بالا و پایین فواصل اطمینان 90 درصد برای میانگین، به ازای هر ستون از داده‌ها را مشاهده کنید. چولگی Skewness و کشیدگی Kurtosis نیز دیده می‌شود.

هدف ما در این مثال بیان و نمایش آماره‌های توصیفی بود. با این حال در فولدر Graphs می‌توان نمودار دلخواهی برای داده‌ها به دست آورد. همان‌گونه که می‌دانید به خوبی می‌توان انواع ویرایش‌های دلخواه بر روی گراف به دست آمده را اعمال کرد.

در اینجا در بخش Graph family و در کادر کشویی مقابل آن می‌توان نوع نموداری را که می‌خواهیم رسم کنیم، انتخاب کنیم. از آن‌جا که در ابتدا این مثال در دسته تحلیل‌های Column قرار داشت، بنابراین آن را به همان صورت Column قرار می‌دهیم.

پس از آن سه تب مختلف با نام‌های Box and violin ،Individual values و Mean/median & error دیده می‌شود. بر روی هر کدام از تب‌ها که کلیک کنیم، می‌توان نمودارهای ستونی مرتبط با همان تب را مشاهده کرد.  ما در ادامه چند نمودار متناسب با داده‌های مثال، رسم کرده‌ایم.

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2020). Descriptive Statistics with GraphPad Prism Software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/descriptive-statistics/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2020). Descriptive Statistics with GraphPad Prism Software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/descriptive-statistics/.php

 

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹