Merge Files

ادغام فایل‌ها Merge Files در نرم‌افزار SPSS

زمان مطالعه: 25 دقیقه 

 

 
 

 

ادغام فایل‌ها

 Merge Files 

گاهی وقت‌ها به هنگام تحلیل بر روی داده‌ها، پیش می‌آید که اطلاعات و یافته‌های ما در چند فایل جداگانه قرار دارد. به عنوان مثال در یک تحلیل پرسش‌نامه‌ای، چند پرسشنامه داشته‌ایم و اطلاعات هر پرسشنامه را در یک فایل SPSS به صورت جداگانه وارد کرده‌ایم. حال به دنبال این هستیم که این فایل‌های نرم‌افزاری از هم جدا را به یک فایل SPSS تبدیل کنیم و سپس بر روی این فایل جدید ادغام شده، آنالیزهای خود را انجام دهیم.

نکته بسیار مهم که حنماً باید رعایت شود این است که اطلاعات مربوط به هر فرد در هر پرسشنامه، باید کنار یکدیگر در فایل ادغام شده قرار بگیرد. مثلاً اگر سن فرد را در یک فایل وارد کرده‌ایم و تحصیلات او را در فایل دیگر، باید در فایل ادغام شده، سن و تحصیلات این فرد کنار هم و در یک ردیف قرار بگیرد.

 بیایید این بحث را با استفاده از نرم‌افزار SPSS توضیح دهیم. فایل دیتای این مثال را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

در تصویر زیر می‌توانید بخشی از داده‌ها را مشاهده کنید. داده‌ها در پرسش‌نامه‌های جداگانه A و B وارد نرم‌افزار شده‌اند.

تصویر بخشی از پرسشنامه‌های A و B

 

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، داده‌ها در دو فایل جداگانه بیان شده‌اند. در یک فایل اطلاعات مربوط به مشخصات فردی افراد آمده و در فایل دیگر اطلاعات مالی و تراکنش‌های آن‌ها. حال ما می‌خواهیم این فایل‌ها را با یکدیگر ادغام کرده و به یک فایل، جهت انجام تحلیل‌های آماری بر روی آن، تبدیل کنیم.

آنچه که در موضوع ادغام فایل‌ها و یا همان Merge Files اهمیت دارد، این است که باید حداقل یک ستون و یا Variable مشترک در بین فایل‌های جداگانه خود داشته باشیم. فرایند ادغام فایل‌ها بر مبنا و با استفاده از همین Variable های مشترک انجام می‌شود.

در مثال بالا، ستون با نام ID که شماره فرد پرسش‌شونده است، در پرسش‌نامه‌های A و B مشترک است. ما کار را بر مبنای این ستون ID انجام می‌دهیم.

جهت انجام فرایند Merge Files هنگامی که در فایل دیتا پرسشنامه A هستیم، از مسیر زیر در نرم‌افزار SPSS استفاده می‌کنیم.

Data→ Merge Files → Add Variables

 

مسیر انجام ادغام فایل‌ها Merge Files در نرم افزار SPSS

 

از آنجا که ما در فایل A مسیر ادغام فایل‌ها را رفتیم، در پنجره باز شده با نام Add Variables to Merge File نرم‌افزار ار ما سوال می‌کند، فایلی که می‌خواهید با این فایل A ادغام کنید، در کجا قرار دارد؟ 

پنجره Add Variables to Merge File در نرم‌افزار SPSS

 

اگر فایلی که می‌خواهیم با فایل A ادغام کنیم (یعنی فایل دیتا B) باز باشد، گزینه An open dataset را انتخاب می‌کنیم. در کادر زیر این گزینه، فایل‌های دیتا باز بر روی سیستم کامپیوتر خود را می‌توانید ببینید. از آن‌جایی که فایل دیتا پرسش‌نامه B باز است، بنابراین این گزینه را انتخاب می‌کنیم.

اگر احیاناً فایلی که می‌خواهیم با فایل A ادغام کنیم، باز نباشد، به سادگی با استفاده از گزینه An external SPSS Statistics data file آن فایل را فراخوان می‌کنیم و این گزینه را انتخاب می‌کنیم.

در مرحله بعد Continue کرده و پنجره زیر با نام Add Variables from را می‌بینیم.

پنجره Add Variables from

 

پنجره Add Variables from دارای دو تب به نام‌های Merge Method و Variables است.

  • تب Merge Method

 

در این تب، درباره روش انجام ادغام فایل‌ها، تصمیم می‌گیریم. پیشفرض نرم‌افزار بر روی گزینه One-to one merge based on key values قرار دارد. بر مبنای این روش فرایند ادغام فایل‌ها، سطر به سطر و مورد به مورد بر مبنای همان ستون (های) مشترک بین فایل‌هایی که می‌خواهیم آن‌ها را با هم ادغام کنیم، انجام می‌شود.

ستون (های) مشترک از دید نرم‌افزار با نام Key Variables شناخته می‌شود. SPSS نرم‌افزار هوشمندی است. این نرم‌افزار به درستی و بدون انتخاب ما، تشخیص داده است که ستون مشترک بین فایل‌های دیتا پرسش‌نامه‌های A و B با نام ID است.

  • تب Variables

 

در تصویر زیر می‌توانید تب Variables را مشاهده کنید.

تب Variables در پنجره Add Variables from

 

این تب، شامل سه کادر است که در تصویر بالا آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را مشخص کرده‌ایم. بیایید از کادر Included Variables شروع کنیم.

در کادر Included Variables ستون‌ها و کمیت‌هایی که در فایل ادغام شده جدید (فایل جدید شامل ادغام فایل‌های A و B) قرار می‌گیرند، آمده است. این‌ها اسامی Variableهای فایل‌های جداگانه A و B هستند.

اگر دقت کنید در جلو اسامی Variableها، علامت (*) یا علامت (+) قرار گرفته است.

علامت (*) به معنای این است که این Variable به فایل دیتا پرسش‌نامه A تعلق دارد. 

علامت (+) هم به معنای این است که این Variable به فایل دیتا پرسش‌نامه B تعلق دارد.

چنانچه به هر دلیلی نخواهیم یک یا چند Variable (فرقی ندارد از هر کدام از فایل‌های A و B) در فایل جدید ادغامی قرار نگیرد، به سادگی کمیت‌های موجود در کادر Included Variables را به کادر Excluded Variables منتقل می‌کنیم.

در کادر Key Variables نیز ستون و کمیتی را قرار می‌دهیم که بین فایل‌های جداگانه مشترک است و می‌خواهیم نرم‌افزار بر مبنای آن به ادغام فایل‌ها بپردازد.

خب، حال OK کنید. چه اتفاقی می‌افتد؟

مشاهده می‌کنید که به فایل دیتا پرسش‌نامه A ستون‌های جدید مربوط به پرسش‌نامه B اضافه می شود. در واقع فایل دیتا جدیدی شامل Merge شدن پرسش‌نامه‌های A و B ساخته می‌شود.

نکته مهم و بسیار حائز اهمیت این است که فرایند ادغام مورد به مورد انجام شده و اطلاعات هر فرد در فایل A کنار اطلاعات همان فرد در فایل B قرار گرفته است.

در شکل زیر می‌توانید بخشی از فایل جدید Merge شده را ببینید.

داده‌های کنار هم قرار گرفته شده در فایل Merge شده

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2020). Merge Files in SPSS software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/merge-files-spss/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2020). Merge Files in SPSS software. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/merge-files-spss/.php

 

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹