نصب افزونه

نصب افزونه Extension در نرم افزار SPSS

زمان مطالعه: 5 دقیقه 

 

 

 

گاهی اوقات و به هنگام کار با SPSS اتفاق می‌افتد که نرم افزار به صورت پیش‌فرض تحلیل آماری مورد نظر ما را انجام نمی‌دهد. در این‌گونه موارد ما به نصب افزونه‌ای که برای انجام آن نوع خاض تحلیل آماری طراحی شده است، می‌پردازیم.

به عنوان مثال در این متن آموزشی به دنبال آن هستیم با استفاده از نرم‌افزار SPSS به بیان و توضیح نحوه به دست آوردن ضریب پایایی امگا، بپردازیم.

نکته مهم و جالب توجهی که در این میان وجود دارد این است که، نرم‌افزار SPSS منو و آنالیز مخصوصی (مانند بقیه تحلیل‌ها و روش‌های آماری که انجام می‌دهد) برای محاسیه اندازه عددی پایایی امگا ندارد.

بلکه برای به دست آوردن پایایی امگا، باید Extension و یا اصطلاحاً افزونه آن را در نرم‌افزار نصب کنیم. منظور از افزونه نیز برنامه‌نویسی و Syntax هایی است که جهت محاسبه ضریب پایایی امگا به نرم‌افزار SPSS اضافه می‌شود.

بنابراین به بیان خیلی ساده برای محاسبه امگا باید در نرم‌افزار SPSS برنامه بنویسیم و سپس آن را در نرم‌افزار نصب کنیم. در این متن من گام به گام مراحل را توضیح می‌دهم.

 

نصب افزونه

 Extension  از اینجا می‌توانید افزونه محاسبه ضریب پایایی امگا را دریافت و دانلود کنید.

 

ابتدا از لینک بالا افزونه امگا را دریافت و بر روی سیستم خود دانلود کنید.

پس از آن نرم‌افزار SPSS خود را باز کنید.

با استفاده از مسیر زیر در نرم‌افزار SPSS به نصب افزونه می‌پردازیم.

 Analyze → Extensions→ Utilities→ Install Custom Dialog (Compatibility mode)

 

مسیر نصب افزونه محاسبه ضریب پایایی امگا در نرم‌افزار SPSS

 

در پنجره باز شده، همان فایل دانلود شده در بالا را پیدا کرده و قرار دهید. پس از آن Open کنید.

بارگزاری فایل Omega با پسوند spd در نرم‌‌افزار SPSS

 

این فایل با پسوند spd همان برنامه‌ها و Syntax نوشته شده در SPSS جهت محاسبه ضریب پایایی امگا است.

با انجام این کار، نرم‌افزار به ما پیامی مبنی بر محل نصب و قرار گیری افزونه امگا ارایه می‌کند.

پیام نرم‌افزار مبنی بر محل نصب افزونه امگا

 

حال به محل نصب افزونه بروید.

Analyze → Scale→ Omega, Alpha, and All Subsets Reliability Procedure

 

همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، منویی جدید با نام Omega, Alpha, and All Subsets Reliability Procedure ایجاد شده است.

منوی جدید Omega, Alpha, and All Subsets Reliability Procedure

 

بر روی آن کلیک کنید تا وارد پنجره آن شوید. در تصویر زیر می‌توانید پنجره تنظیمات به دست آوردن ضریب پایایی امگا را مشاهده کنید. این افزونه توسط من (ابوالفضل قودجانی) نوشته شده است.

پنجره تنظیمات Omega, Alpha, and All Subsets Reliability Procedure

 

در این پنجره می‌توانید ضریب پایایی امگا، آلفا کرونباخ، پایایی استاندارد شده و فواصل اطمینان 95 درصد برای ضرایب پایایی را به دست بیاورید.

همچنین با انتخاب گزینه Generate all possible subsets در کادر All subsets، افزونه برای شما همه خرده مقیاس‌های ممکن را تولید و پایایی و ضریب همبستگی بین آن‌ها را محاسبه می‌کند.

 

علاقمند بودید در این لینک می‌توانید آموزش ضریب پایایی امگا را (که این افزونه را برای انجام این نوع تحلیل آماری در نرم‌افزار SPSS نصب کردیم) مشاهده کنید.

 

ارایه خدمات طراحی پرسشنامه و تحلیل پایایی (Reliability)

ما در گراف پد علاوه بر طراحی حرفه‌ای پرسشنامه پژوهش و تحقیقات، به بررسی پایایی و اندازه اعتماد نتایج نیز اقدام می‌کنیم. جهت دریافت نکات بیشتر و نحوه کار می‌توانید مختصری از کار خود را ارسال نمایید. به سرعت تقاضای شما را بررسی و نتایج طرح آزمایش‌ها را ارسال خواهیم کرد. جهت سفارش کار می‌توانید با ما تماس بگیرید.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹