Composite Variables

کمیت‌های ترکیبی Composite Variables در نرم‌افزار SPSS

زمان مطالعه: 20 دقیقه 

 

 

موضوع چیست؟

 Creating Composite Variables 

بسیار اتفاق می‌افتد (به ویژه در کارهای پرسشنامه‌ای) بخواهیم چند کمیت یا سوال را با هم ترکیب کرده و با استفاده از آن‌ها یک Variable و کمیت بسازیم. حتماً در پرسش‌نامه‌ها دیده‌اید که چندین سوال به یک مفهوم و شاخص اشاره دارند و ما می‌خواهیم بر روی این تیتر و شاخص، تحلیل و آنالیز انجام دهیم.

به عنوان مثال فرض کنید پرسشنامه‌ای شامل 40 سوال است، با این‌حال ما نمی‌خواهیم بر روی تک‌تک سوالات آنالیز کنیم، بلکه می‌خواهیم این 40 سوال را به چند شاخص و مفهوم کلی تبدیل کرده و سپس تحلیلی مانند رگرسیون و یا آزمون‌های همبستگی و مقایسه‌ای بر روی آن شاخص‌ها انجام دهیم.

در این حالت با استفاده از نرم‌افزار SPSS و ابزاری به نام Composite Variables به طراحی و ساختن کمیت‌های ترکیبی می‌پردازیم. در این راهنما نشان می‌دهیم که چگونه کمیت‌های ترکیبی را بر روی دیتا خود ایجاد کنید. فایل دیتای این مثال را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

در تصویر زیر می‌توانید بخشی از داده‌های این مثال را مشاهده کنید.

داده‌های مثال Composite Variables

 

در این مثال فرضی ما 40 سوال مربوط به یک پرسشنامه را در اختیار داریم. هدف ما این است که سوالات خاصی را با هم ترکیب کرده و شاخص‌های جدید بسازیم. به عنوان مثال فرض کنید شاخص‌های ما به صورت زیر هستند.

 

همان‌گونه که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، بر روی این سوالات، 7 شاخص تعریف شده است. ما به دنبال آن هستیم که اندازه‌های عددی قابل تحلیل برای این 7 شاخص به دست بیاوریم. واضح است که خود این عوامل و شاخص‌ها ارزیابی نشده‌اند، بلکه سوالاتی مرتبط و درباره‌ی آن‌ها از افراد پرسیده شده و به دست آمده است.

بنابراین هدف ما در این متن یافتن راهکار و ابزاری جهت طراحی کمیت‌ها و Variableهایی برای این شاخص‌ها می‌باشد.

 

ساختن کمیت‌های ترکیبی

 Creating Composite variables 

جهت طراحی و ساختن کمیت‌های ترکیبی، مراحل زیر را پی می‌گیریم. آن‌ها را گام به گام نوشته‌ام. به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهیم شاخص با نام عوامل مدیریتی را بسازیم.

 

در ابتدا از مسیر زیر در نرم‌افزار SPSS استفاده می‌کنیم.

Transform→ Compute Variable

 

مسیر ایجاد Composite Variables در نرم افزار SPSS

 

با رفتن به این مسیر، پنجره زیر با نام Compute Variable برای ما باز می‌شود.

پنجره Compute Variable در نرم‌افزار SPSS

 

در پنجره Compute Variable ما می‌توانیم انواع روش‌های ساختن و طراحی کمیت‌های ترکیبی را انجام دهیم.

فرض کنید می‌خواهیم کمیت ترکیبی عوامل مدیریتی را به صورت میانگین (در برخی موارد نیز مجموع در نظر گرفته می‌شود) سوالات مرتبط با آن یعنی مطابف با جدول بالا، سوالات شماره 4، 9، 12، 13، 15 و 17 طراحی کنیم. برای انجام این کار در پنجره Compute Variable مراحل زیر را انجام می‌دهیم.

  • Target Variable

در ابتدا باید نامی دلخواه برای کمیت ترکیبی خود قرار دهیم. این کار در کادر متنی Target Variable انجام می‌شود. به عنوان مثال ما نام Management را برای Composite Variable جدید خود قرار می‌دهیم. چنانچه بخواهیم توضیحات بیشتری درباره این Variable ارایه دهیم، می‌توانیم با استفاده از تب Type & Label نوع و برچسبی دلخواه برای Management بنویسیم.

کادر Target Variable و نوشتن نام برای کمیت ترکیبی

 

  • Function group

در این بخش می‌توانیم انواع توابع تعریف شده در نرم‌افزار SPSS را مشاهده و استفاده کنیم. ما معمولاً با تابع Statistical کار می‌کنیم. آن را در کادر Function group پیدا کرده و انتخاب کنبد.

کادر Function group و انتخاب تابع Statistical

 

  • Functions and Special Variables

با انتخاب تابع Statistical در کادر Function group، بخش پایینی آن با نام Functions and Special Variables فعال می‌شود. از آن‌جا که ما می‌خواهیم کمیت ترکیبی (Management) به صورت میانگین سوالات مرتبط تعریف شود، بنابراین در Functions and Special Variables گزینه Mean را انتخاب می‌کنیم. همان‌گونه که در اینجا می‌توانید ببینید، سایر آماره‌ها مانند مجموع Sum و انحراف معیار Sd نیز در اختیار ما قرار دارند.

در کادر کناری، متنی به صورت MEAN(numexpr,numexpr[,..]) مشاهده می‌شود. در این متن توضیح داده می‌شود که از سوالات میانگین گرفته می‌شود، منظور از numexpr نیز Numeric Expression است. هر سوال را با ویرگول از هم جدا کنیم و نتایج بر روی داده‌های معتبر و غیر Miss انجام می‌شود. پس از آن بر روی فلش به سمت بالا کلیک کنید.

انتخاب Mean در کادر Functions and Special Variables

 

  • Numeric Expression

هنگامی که بر روی فلش به سمت بالا کلیک می‌کنیم، عبارت MEAN(?,?) در کادر Numeric Expression قرار می‌گیرد. منظور از این عبارت این است که می‌خواهید بر روی کدام سوالات و Variableها میانگین بگیرید.

از آنجا که ما می‌خواهیم شاخص ترکیبی عوامل مدیریتی را بر روی سوالات شماره 4، 9، 12، 13، 15 و 17 طراحی کنیم، بنابراین به جای هر علامت سوال در عبارت MEAN(?,?)، نام Variable که همان شماره سوال است را قرار می‌دهیم. هر Variable را هم با علامت ویرگول از Variable دیگر متمایز می‌کنیم. انتخاب و قرار دادن هر کدام از سوالات را در کادر Numeric Expression با استفاده از فلش مشخص شده در تصویر زیر انجام می‌دهیم.

قرار دادن Variableها در کادر Numeric Expression

 

به این ترتیب در پایان تنظیمات، پنجره Compute Variable به صورت زیر خواهد بود.

پنجره Compute Variable پس از اعمال تنظیمات جهت ساختن کمیت ترکیبی

 

حال OK کنید. با انجام این کار در فایل دیتا یک کمیت و Variable جدید به همان نام Management ساخته می‌شود. این Variable در انتهای فایل دیتا قرار دارد. در تصویر زیر آن را ببینید.

ساخته شدن کمیت ترکیبی با نام Management

 

به پنجره Data View بروید. در آخرین ستون می‌توانید کمیت Management را ببینید. در تصویر زیر اندازه‌های عددی مربوط به آن که شامل میانگین سوالات شماره 4، 9، 12، 13، 15 و 17 به ازای هر فرد می‌باشد، آمده است.

Composite Variable ایجاد شده با نام Management

 

به این ترتیب با ساختن کمیت ترکیبی Management و همانند آن ساختن سایر Variableهای ترکیبی نام برده شده در جدول بالای متن، می‌توانیم به ارایه و انجام هر گونه تحلیل و آنالیز آماری بر روی Composite Variableهای مطالعه خود بپردازیم.

 

در این متن توضیح دادیم چگونه می توانیم با استفاده از نرم‌افزار SPSS به طراحی و ساختن کمیت‌های ترکیبی Composite Variables بپردازیم. ما این کار را با استفاده از منوی Compute Variable نرم‌افزار انجام می‌دهیم. استفاده از کمیت‌های ترکیبی هنگامی که به کارها و مطالعات پرسش‌نامه‌ای می‌پردازیم، کاربرد فراوان دارد.

 

 ارایه خدمات تحلیل آماری

ما در گراف پد به ارایه و انجام انواع تحلیل‌های آماری اقدام می‌کنیم. جهت دریافت نکات بیشتر و نحوه کار می‌توانید مختصری از کار خود را ارسال نمایید. به سرعت تقاضای شما را بررسی و نتایج را ارسال خواهیم کرد. جهت سفارش کار می‌توانید با ما تماس بگیرید.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹