تحلیل AUC

آنالیز AUC با گراف پد پریسم

زمان مطالعه: 3 دقیقه 

یک ایده

بارها اتفاق می‌افتد که بخواهیم چندین گروه را با یکدیگر مقایسه کنیم. موضوع زمانی پیچیده می‌شود که تعداد داده‌ها اندک باشد.

در این مطالعات به دلیل تعداد کم داده‌ها، براورد پارامترها به صورت صحیح امکان‌پذیر نیست. بنابراین امکان مقایسه گروه‌ها نیز وجود ندارد. سوال این است که چگونه می‌توان در چنین طرح‌های تحقیقاتی، گروه‌ها را با یکدیگر مورد مقایسه قرار داد؟

یک پاسخ فوری این است که از تحلیل‌های ناپارامتری استفاده کنیم. البته که این پاسخ در مواردی صحیح است، اما می‌توان از ایده زیر استفاده کرد.

ایده این است که در این مطالعات، محدوده تحت پوشش داده‌ها مورد مقایسه قرار می‌گیرد. در واقع به جای مقایسه پارامترها (مثلا میانگین)، اندازه مساحت زیر منحنی‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. به این روش تحلیل AUC (Area Under the Curve) گفته می‌شود.

جهت فهم بهتر مطلب به اشکال زیر نگاه کنید. در واقع ما به دنبال یافتن اندازه محدوده‌های رنگ‌شده جهت مقایسه بین دو گروه‌ها هستیم. به عبارت دیگر به جای مقایسه پارامترها، مساحت زیر نمودارها مورد مقایسه قرار می‌گیرد.

تحلیل AUC

این مطلب در پاسخ به سوالی بود که امروز در ResearchGate.net پرسیده شده بود. سوال و پاسخ را ببینید.

https://www.researchgate.net/post/How_to_determine_which_AUC_calculation_to_use_Total_AUC_iAUC_or_net_iACU_for_blood_biomarkers

در ویدئو زیر نیز مسیر انجام تحلیل AUC با گراف پد پریسم را آورده‌ام.

 

 
 

 

چگونه به این مقاله رفرنس دهیم

GraphPad Statistics (2018). AUC analysis with GraphPad Prism . Statistical tutorials and software guides. Retrieved Month, Day, Yearfrom https://graphpad.ir/area-under-the-curve/.php

For example, if you viewed this guide on 12th January 2022, you would use the following reference

GraphPad Statistics (2018). AUC analysis with GraphPad Prism. Statistical tutorials and software guides. Retrieved January, 12, 2022, from https://graphpad.ir/area-under-the-curve/.php

 

ارایه خدمات تحلیل و مشاوره آماری

گراف پد برای شما خدمات مشاوره و انجام انواع تحلیل‌های آماری را ارایه می‌دهد. جهت دریافت نکات بیشتر بهتر است با ما تماس بگیرید.

گراف پد جمعی از رتبه‌های برتر آزمون دکترا آمار دانشگاه‌های ایران | برجسته در موسسه بین‌المللی تحقیقات | دارای نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران و مجوز رسمی ثبت به شماره ۴۱۸۸۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۸۳۲۳۱۹