گراف پد

SPSS 28 چه تحلیل‌های جدید و بیشتری دارد؟

ما در گراف پد مفتخریم که برای اولین بار در کشور، در دسترس بودن عمومی IBM SPSS Statistics 28 را اعلام کنیم. این نسخه تست‌های آماری جدید، بهبود رویه‌های موجود و پیشرفت‌های عملکردی را معرفی می‌کند که قابلیت استفاده و انجام انواع تحلیل‌ها را بهبود می‌بخشد.

متاآنالیز یک فرآیند علمی برای سنتز و ترکیب نتایج در مطالعات مختلف تحقیقاتی است. می‌تواند بررسی‌های منظمی را در مورد بزرگی اندازه‌های اثر و همچنین علل تغییرات بالقوه ارائه دهد. روش‌های متاآنالیز همچنین به آزمون‌های ناهمگونی، ارزیابی سوگیری Bias انتشار، ارزیابی اثرات مطالعات کوچک و متا رگرسیون گسترش یافته است. نمودارها و گراف‌های مختلف موجود در متاآنالیز به طور گسترده در تجسم داده‌ها، خلاصه نتایج و تصویرسازی سوگیری استفاده می‌شوند. آخرین نسخه نرم‌افزار، متاآنالیز را به سه روش اصلی انجام می‌دهد.

متا آنالیز

     متا آنالیز Meta-Analysis

متا آنالیز یک رویکرد تحلیلی تثبیت شده است که نتایج طیف وسیعی از مطالعات را با هدف تخمین اندازه اثر درمان مورد نظر ترکیب می‌کند. متاآنالیز به ویژه زمانی قدرتمند است که مجموعه‌ای از تحقیقات از چندین مطالعه با حجم نمونه کوچک تشکیل شده باشد یا نتایج متناقضی را نشان دهند. متاآنالیز اغلب جز مهمی از مرور سیستماتیک Systematic Reviews موضوعات تحقیق است. بسیاری از کاربران SPSS که در اپیدمیولوژی، روانشناسی و داروسازی کار می‌کنند، حتماً از افزودن این قابلیت به نرم‌افزار IBM SPSS Statistics v28 استقبال می‌کنند.

power analysis

 

     پاور آنالیز Power Analysis

تحلیل توان یا همان پاور آنالیز، نقش اساسی در طرح مطالعه، طراحی و هدایت آن دارد. محاسبه توان معمولاً قبل از جمع‌آوری داده‌های نمونه انجام می‌شود، براورد دقیق توان، می‌تواند به محققین بگوید که چقدر امکان دارد تفاوت آماری معنادار، تحت فرضیه جایگزین، درست تشخیص داده شود. در حال حاضر، Power Analysis نسخه جدید نرم‌افزار، به کاربر اجازه می‌دهند که یک سری از مقادیر توان را به جای یک عدد واحد وارد کند. اینها می‌توانند به شکل مقادیر جداگانه (نقطه‌ای)، مجموعه‌ای از مقادیر افزایش یافته به مقدار مشخص یا ترکیبی از هر دو باشند. این بهبود اکنون منجر به جدولی از مقادیر توان و نمودار منحنی توان، می‌شود.

     نقشه‌های ارتباط Relationship Maps

نقشه‌های رابطه به عنوان تجسم داده‌ها در SPSS 28 معرفی شده‌اند. کاربران اکنون می‌توانند به صورت بصری رابطه بین کمیت‌های متعدد را بر مبنای ضخامت خط ارتباط و اندازه نشانگر بین آن‌ها، بررسی کنند. این تابع جدید را می‌توان در منوی Graphs مشاهده کرد. اکنون یک قابلیت تجسم داده های اضافی در قالب نقشه‌های ارتباطی به صورت استاندارد در نرم‌افزار قرار گرفته‌اند. نقشه‌های رابطه برای نشان دادن اینکه چگونه مقادیر Variableها با یکدیگر مرتبط هستند، با نمایش بصری ارتباطات و تأثیرات از طریق گره‌ها و پیوندها مفید هستند. گره‌ها کمیت‌ها و گروه‌ها را نشان می‌دهند در حالی که پیوندها میزان ارتباط بین گره‌ها را نشان می‌دهند. گره‌های بزرگ‌تر نشان‌دهنده فراوانی وقوع بیشتر با خطوط پیوندی ضخیم‌تر هستند.

SPSS 28
Relationship Maps

اصلاخات دیگر عبارتند از حذف ضریب پراکندگی‌ها بر اساس نسبت میانه از گزینه‌های تب Statistics، برچسب زدن مجدد گزینه ضریب پراکندگی‌های باقیمانده بر اساس نسبت میانگین به عنوان COV و افزودن گزینه در پنجره اصلی نسبت به جای اینکه فقط در یک فایل خروجی ذخیره شده ارائه شود، همچنین تعداد موارد یا ویژگی‌هایی را که آماره‌ها بر اساس آنها است را در جدول خروجی لحاظ کنید.

Ratio Statistics

     آماره‌های نسبت Ratio Statistics

Ratio Statistics مدتهاست یک گزینه مناسب برای به دست آوردن آمار توصیفی نسبت‌ها و همچنین روشی برای متخصصان ارزیابی دارایی است که کار آنها شامل کار با نسبت ارزش ارزیابی دارایی به قیمت فروش است. در نسخه 28 اصلاحاتی جهت استفاده از برخی از آماره‌ها در ارزیابی اموال رخ داده است و بهبود یافته است. مهمترین اصلاح اضافه کردن ضریب سوگیری مربوط به قیمت (PRB) و فاصله اطمینان مرتبط با آن است. PRB شاخصی است که نشان می دهد نسبت ارزیابی به قیمت به طور سیستماتیک برای املاک با قیمت بالاتر بیشتر است یا کمتر.

Ratio Statistics

     کتاب کار آماری Statistics Workbook

یک پیشرفت کلیدی در آخرین نسخه SPSS، معرفی حالت کتاب کار است. کاربران می‌توانند Syntax را ویرایش کنند و آنالیزها را مجدداً اجرا کنند و در نتیجه از حذف محتوای خروجی قبلی اجتناب کنند. گزینه Workbook جدید ایجاد Syntax جدید را در همان فایل آسان می‌کند. Statistics Workbook چندین نوع فایل را در یک فایل ترکیب می‌کند. با این کار کاربران قادر خواهند بود برای اجرای تجزیه و تحلیل داده‌ها، Syntax بنویسند، خروجی ایجاد کنند و آن خروجی را در Workbook ویرایش کنند. دسترسی به Workbook: پس از نصب اولیه محصول، نمای در حالت “Classic (Syntax & Output)” خواهد بود. این را می توان در ویرایش -> گزینه ها -> حالت برنامه که در بالای نمای گزینه ها قرار دارد مشاهده کرد. برای تغییر حالت، “Workbook” را انتخاب کنید و روی “OK” کلیک کنید. یک گفتگوی هشدار وجود خواهد داشت تا به کاربران یادآوری کند که قبل از تغییر حالت، تمام سینتکس باز و اسناد خروجی را ببندند. برای ایجاد یک Workbook جدید، به File -> New بروید و “Workbook” را انتخاب کنید.

 

     بهبودهای جستجو  Search Enhancements

قابلیت جستجو که برای اولین بار در نسخه 27 معرفی شد در SPSS Statistics 28 بهبود یافته است. یک نماد جستجو در گوشه سمت راست بالای پنجره‌های Data، Syntax و Output قرار دارد. برای وارد کردن عبارات جستجو روی نماد کلیک کنید. نتایج جستجو شامل پیوندهایی به گفتگوهای منو، موضوعات راهنما، مطالعات موردی و ارجاعات Syntax خواهد بود. با کلیک روی یک نتیجه جستجو مستقیماً به رویه مربوطه، موضوع راهنما، مطالعه موردی یا موضوع مرجع Syntax می‌روید.

 

     ویرایشگر جدول کناری  Side-Pane Table Editor

ویرایش جدول در V28 اکنون فرآیند کارآمدتری را برای کاربران معرفی می‌کند تا خروجی مورد نظر را در جداول خود دریافت کنند. با دوبار کلیک بر روی خروجی، حالت ویرایشگر اکنون یک پانل جانبی را نشان می‌دهد که عملکردهای موجود در بخش خصوصیات سلولی و ویژگی‌های جدول را از منوی Format به ارمغان می‌آورد. با کاهش تعداد کلیک، کاربران اکنون می‌توانند جداول خود را با استفاده از صفحه کناری ویرایش کنند.

تماس و مشاوره با گراف پد